DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rhinaspis

 

Růžkaté evropské zmije

 

Evolučně vyspělejší skupina od rodu (podrodu) Pelias, jenž představuje např. naše V. (Pelias) berus.

Stanovištní nároky nelze generálně popsat pro celý rod. Dle Brodmanna (1987) se Vipera latasti vyskytuje v relaci 0 – 2500 m n.m., V. aspis se v případě subspecie V. aspis atra vyskytuje až k 3000 m n.m., V. ammodytes vystupuje v Řecku až k 2000 m n.m. a V. transcaucasiana obývá pouze území při horní hranici lesa a v alpinské bezlesí.

 

 

NÁŠ CHOV

viz také sekce Vipera ammodytes...

Vipera ammodytes ammodytes (Linnaeus, 1758) - 3 lokality

 

 


 

FOTOGALERIE RODU/PODRODU

Mimo zde uvedené je řada fotografií uvedena ještě v sekci "viperas galery".

 

Vipera aspis hugyi - mladý samec.

 

Vipera ammodytes ammodytes - skupina 2,1, krásný typ ostrovního zbarvení typického pro oblast Dalmácie, ale také např. z pohoří Velebit, jenž je přirozenou bariérou mezi přímořskou přírodou a vnitrozemskou. V naší literatuře zkušenosti s chovem popisují např. Zelinka (2006), Balej (2005). V podsekci sekce "viperas galery" je možné shlédnou pár snímků z impozantních zápasů samců ammodytek v jarním období (rozhodně doporučuji).

 

Vipera latastei gaditana - jeden z párů má zelenožlutou špičku ocásku, což je u gaditán poměrně zajímavý a spíš vzácnější znak.

 

Vipera aspis francisciredy - Zkušenosti s odchovem a přehled současné taxonomie subspecifických úrovní tohoto druhu včetně  jejich rozšíření popisuje Jablonski (2007). 

 

Vipera transcaucasiana - Zcela jedinečný druh vyskytující se na hranici areálu výskytu rodu Rhinaspis v Gruzii a SV Turecku.  Výskyt je zde soustředěn do alpinských zón a vysokohorských údolíček. Zajímavé postřehy a obrázky biotopu předkládá Jiroušek (2008).